Su arıtma cihazlarının çalışma prensibi şebeke suyundan gelen ve istenmeyen zararlı bileşenleri suyunuzdan uzaklaştırarak içime hazır hale getirmektir. Şebeke suyunda bulunan ince katılar, mikroorganizmalar, inorganik ve organik materyalleri ve hatta çevrede kalıcı olarak bulunan farmasötik denilen kirleticileri sudan uzaklaştıran çeşitli teknikler kullanır. Bu teknikler ile işlenmiş suyun kalitesi ve dünya standartlarına uygun değerlere gelmesini sağlar.

Şebeke suyunu kaynağından pompalanması ve borular ile çelik tanka çekilmesini sağlar. Su arıtma cihazı içilen suyun kirliliğini önlemek için bu işlemi uygun bir altyapı malzemesi ile yapmalı ve yanlışlıkla kazayla bile olsa suyun kirlenmesine engel olmalıdır.

Suyun taranması, su arıtma cihazına gelen suyun çöpler, yapraklar, çubuklar gibi yabancı maddelerden taranarak bir sonrası aşama için hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Tezgah altı su arıtma cihazlarında bu işleme gerek yoktur. Çünkü ülkemizde kullanılan şebeke suları bu işlemden geçerek çeşmemize gelmektedir.

Birçok şebeke suyu su borularındaki ve tesisatlardaki kirlenme oranları göz önünde bulundurularak ve organizmaların sayısını azaltmak için klorlanmıştır. Su arıtma cihazları ise bu klorlanmanın etkisini, tadını, kokusu ve rengisi içme suyuna uygun hale getirebilmek adına işlemlerden geçirerek atıksız olarak işlem yapmaktadır.

PH Ayarı

Saf su olarak adlandırılan suyun pH değeri 7’ye yakın bir değerdir. Yani saf su ne alkali nede asidik özellik gösterir; ortada bir değerdedir. Türkiye deniz suyu değerleri ise yaklaşık olarak 7,8 ile 8,9 arasında bir değere sahiptir. Türkiye deniz suyu orta derece alkali denilecek düzeydedir. Asit yağmurları etkisi ile deniz suyu değeri 7 pH dan düşük seviyeye gelme durumları ülkemizde çok sık görülmektedir. Meridyen Su Arıtma Cihazı yapmış olduğu işlemler sayesinde suyun pH değerini +8,5 üzerine çıkartır. Suyun sertleşmesi işte bu işlem sonucu oluştuğundan Türkiye su içme standartlarına göre suyun tadı sertleşir. Cihazlarımızın içinde bulunan tatlandırıcı filtre sayesinde bu sertliği giderir ve alışagelmiş olunan içme suyu tadına getirir. Suyunuz hem pH değeri yüksek alkali bir duruma gelir hem de içime uygun bir şekilde cihazınızdan sizlere ulaşır.

Denizli Su Arıtma olarak sizlere su arıtma sistemleri hakkında bilmeniz gerekenler hakkında yazılar yazmaya devam edeceğiz. Sizlerde aklına takılan soruları bizimle paylaşabilirsiniz.